Geri

Vektörle Mücadele Hakkında ve Amacımız


Hakkımızda

Muğla ili vektörlerle mücadele hizmetini Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık Ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde sürdürmekteyiz. İlaçlama hizmetleri kapsamında il genelinde Bodrum, Fethiye, Marmaris, Menteşe, Milas ve Ortaca’da olmak üzere toplam 6 hizmet birimimiz bulunmaktadır. Konusunda uzman bölge bölge sorumlusu , teknik personel ve Biyosidal Ürün Uygulayıcısı sertifikasına sahip saha personeli ve yeterli miktarda teçhizat ile entegre vektör mücadele hizmeti yürütülmektedir. Hizmet kapsamında insan sağlığını tehdit eden ve hastalık yayan sivrisinek, karasinek, hamam böceği, kemirgen (fare, sıçan), pire ve bit gibi vektörlerle mücadele edilmektedir. 


Amacımız

Vektörlerle mücadele hizmeti kapsamında, halk sağlığını göz önünde tutarak ekolojik dengeyi bozmadan, Dünya Sağlık Örgütü tavsiyeli ve T.C. Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ilaçlarla, insanlara hastalık bulaştıran bedensel ve psikolojik rahatsızlık yaratan haşere popülasyonunu kontrol altına almak ve mümkün olduğunca verdikleri ekonomik zarar seviyesini en aza indirgemektir.

Tüm bunların yanı sıra halkımızın haşerat ve mücadele yöntemleri konularında bilinçlenmesini ve mücadelemizde bizlere destek olmasını sağlamaktır.