Geri Haber Listesine Git

Oktay Akbal Edebiyat Ödülü Roman Dalında Verilecek


Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan ‘Oktay Akbal Edebiyat Ödülü’ 2022 yılında roman dalında verilecek.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Oktay Akbal’ın adını yaşatmak, Türk Edebiyatını desteklemek, yaygınlaştırmak ve başarılı yazarları ödüllendirmek amacıyla ‘Oktay Akbal Edebiyat Ödülü’ yarışması düzenliyor.

 

İlki bu yıl hikâye dalında gerçekleşen edebiyat ödülü, 2022 yılında roman dalında düzenlenecek. ‘Oktay Akbal Edebiyat Ödülü’ başvuruları 7 Ocak 2022 tarihinde sona erecek. Oktay Akbal Edebiyat Ödülü başvuruları Muğla Büyükşehir Belediyesi Oktay Akbal Edebiyat Ödülü Koordinatörlüğü’ne yapılacak olup yarışmaya katılacak olan eser sahipleri, eserlerini posta, kargo, elden vb. şekillerde adrese teslim edebilecek.

 

Oktay Akbal Edebiyat Ödülü 2022 yılı Seçiciler Kurulu’nda, Hikmet Altınkaynak (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Eleştirmen), Doğan Hızlan (Hürriyet Gazetesi Danışmanı, Yazarı, Eleştirmen), Rûken Kızıler (Editör), Aykut Küçükkaya (Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Yazar) ve Zeynep Oral (Pen Başkanı, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı) yer alıyor. Ödül töreni Oktay Akbal’ın doğum günü olan 20 Nisan’da gerçekleşecek.

 

Yarışmaya katılacak olan eser sahipleri Muğla Büyükşehir Belediyesi, “Oktay Akbal Edebiyat Ödülü Koordinatörlüğü” Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi Şube Müdürlüğü Adres: Orhaniye Mahallesi Bülent Önuçan Sokak No:2 48000 Muğla Telefon: 4444801 – 1952  (Belediye Santral) başvuruda bulunabilecek.


Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Edebiyatının önemli isimlerinden olan Gazeteci Oktay Akbal anısına ilki 2021 yılında hikâye dalında gerçekleştirilen ‘Oktay Akbal Edebiyat Ödülü’ bu yıl roman dalında verilecek.

Muğla sevdalısı Oktay Akbal’ın isminin yaşatılması amacıyla başlatılan ve ikincisi gerçekleştirilecek olan ‘Oktay Akbal Edebiyat Ödülü’ başvuruları 7 Ocak 2022 tarihinde sona erecek.

Oktay Akbal Edebiyat Ödülü başvuruları Muğla Büyükşehir Belediyesi Oktay Akbal Edebiyat Ödülü Koordinatörlüğü’ne yapılacak olup yarışmaya katılacak olan eser sahipleri, eserlerini posta, kargo, elden vb. şekillerde adrese teslim edebilecek.

            Oktay Akbal Edebiyat Ödülü 2022 yılı Seçiciler Kurulu’nda, Hikmet Altınkaynak (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Eleştirmen), Doğan Hızlan (Hürriyet Gazetesi Danışmanı, Yazarı, Eleştirmen), Rûken Kızıler (Editör), Aykut Küçükkaya (Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Yazar) ve Zeynep Oral (Pen Başkanı, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı) yer alıyor.

 

OKTAY AKBAL EDEBİYAT ÖDÜLÜ

(Yönetmelik 2021)

 

1-ÖDÜLÜN AMACI

 

Oktay Akbal, modern Türk edebiyatının kurucularından, cumhuriyeti, cumhuriyetin temel değerlerini savunan, sevilen bir yazardır. Gazeteci, yazar olarak ve ortaya koyduğu yapıtları öykü, roman, deneme, eleştiri olarak ülkemizi aydınlatan yazarlardandır.

Bu ödül, Oktay Akbal adını yaşatmak, Türk edebiyatını desteklemek, yaygınlaştırmak ve başarılı yazarları ödüllendirmek amacıyla verilir.

 

2-ADAY OLMA

 

Ödül için adaylar kendileri ya da başka kişiler, kurum ve kuruluşlar da aday başvurusunda bulunabilirler. Seçiciler Kurulu üyeleri de aynı hakka sahiptir. Bu durumda ilgili kişiler ya da kurumlar ve kuruluşlar adaylık için gerekli koşulları yerine getirmek zorundadırlar.

 

3-ADAYLIK KOŞULLARI  

            

3.1. Ödüle başvuracak ya da aday gösterilecek kişinin, kitap olarak basılmış bandrollü yapıtının veya yapıtlarının her birinin 6 adedini, kişinin özgeçmiş yazısıyla birlikte, elden teslimi ya da gönderilmesi gerekir.

3.2. Kendileri dışında gerçek ya da tüzel kişiler tarafından ödüle aday gösterilenlerden, Seçiciler Kurulunun değerlendirmesinden önce adaylıkları için onay alınır.

3.3. Adaylık başvurusu, 2022 yılı için 2021 yılında yayımlanmış olan roman kitaplarına açıktır. Başvuru, 7 Ocak 2022 tarihinde sona erer.

3.4. Adaylık başvurusu yapmış ya da aday gösterilmiş bir kişi yaşamını yitirirse, aday olma hakkını yitirmez. Kazanırsa ödül yasal mirasçılarına ödenir.

3.5. Ödül kazanan bir kişi daha sonraki yıllarda da ödül için başvurabilir.

 

4-SEÇİCİLER KURULU

 

Ödülü değerlendirecek olan Seçiciler Kurulu beş üyeden oluşur. Seçiciler Kurulundan ayrılan üyenin yerine gerekli görülürse, yeni üye atanabilir.

 

5-ÖDÜLE BAŞVURU

 

Ödül Koordinatörlüğü başvuruları, yönetmelik koşullarına uygun olup olmadığını inceler ve koşullara uygun olmayanları geçersiz sayar. Her iki biçimde de kitaplar başvuranlara geri verilmez.

Ödül Koordinatörlüğü, zaman zaman ödülün amacı, başvuru koşulları, seçiciler kurulu ve adaylıklar konusunu açıklayarak, adaylara medya yoluyla açık çağrıda bulunur.

Biçim açısından yönetmeliğe uygun olan tüm yapıtları, Seçiciler Kuruluna sunar. 

 

Ödüle Başvuru Adresi:      

Muğla Büyükşehir Belediyesi, “Oktay Akbal Edebiyat Ödülü Koordinatörlüğü”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi Şube Müdürlüğü Adres: Orhaniye Mahallesi Bülent Önuçan Sokak No:2 48000 Muğla

Telefon: 4444801 – 1952  (Belediye Santral)

 

6-SEÇİCİLER KURULUNUN ÇALIŞMASI

           

Seçiciler Kurulu - Ödül Koordinatörü çalışma takvimi hazırlar. Buna bağlı olarak ve tümüyle bağımsız bir biçimde kararını verir. Bu kararda ödülün bir ya da iki kişiye verilmesini kararlaştırabileceği gibi, ödüle değer aday görmemesi durumunda ödül verilmemesine de karar verebilir.

Kararlar üye tam sayısının yarıdan bir fazlasının oyuyla alınır. Ödülün bölünüp bölünmemesi kararı için de aynı oy çokluğu aranır.

Seçiciler Kurulu karar için gerekli gördüğü sayıda/uygun bulduğu yöntemle toplantı yaparak oylamayı gerçekleştirir.

Toplantıya katılamayan Seçiciler Kurulu Üyesi, oyunu kapalı bir zarf içinde ya da e-posta yoluyla Seçiciler Kuruluna verilmek üzere Ödül Koordinatörüne gönderir.

Seçiciler Kurulunun kararı kesindir, itiraz üzerine yeniden değerlendirme yapılmaz.

 

7-ÖDÜL

 

Ödülü kazanana “Ödül Belgesi”, “Ödül Plaketi” ile 5.000 TL para ödülü verilir.

 

8-ÖDÜL TÖRENİ

 

Ödül, Muğla’da Oktay Akbal’ın doğum günü olan 20 Nisan’da düzenlenen bir törende verilir. (Olağandışı koşullar nedeniyle bu tarih ve yer değiştirilebilir.)

Ödülün iki aday arasında bölüştürülmesi durumunda, para ödülü eşit olarak ödülü kazananlar arasında paylaştırılır.

Ayrıca İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacak etkinliklerle de ödülün adı yaygınlaştırılır.

 

9-SEÇİCİLER KURULU

 

Oktay Akbal Roman Ödülü 2022 Yılı Seçiciler Kurulu ( soyad sırasıyla) şu kişilerden oluşur:

 

Hikmet ALTINKAYNAK

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Eleştirmen

 

Doğan HIZLAN

Hürriyet Gazetesi Danışmanı, Yazarı, Eleştirmen

 

Rûken KIZILER

Editör

 

Aykut KÜÇÜKKAYA

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Yazar

 

Zeynep ORAL

PEN Başkanı, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı

 

 

10-ÖDÜL KOORDİNASYONU

 

Bu ödül, Muğla Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülür.

Ödül Koordinatörü daire başkanıdır. Koordinatör çalışmaların aksamadan yürütülmesini, seçiciler Kurulu toplantılarının, ödül törenlerinin aksamadan yapılmasını, ödül duyurularının kamuoyuyla paylaşılmasını sağlar. Ödülün daha etkin gerçekleştirilmesi için çaba gösterir.

 

11- ÖDÜLE KATILIM FORMU

 

Adı Soyadı:...................................

 

Tel./GSM:………...................

 

E- Posta: ......................................

 

Adresi:..........................................

 

İmzası :..........................................

 

(Lütfen, Ödüle Katılım Formu’nu doldurup kitabınızla birlikte gönderiniz.)