Live Stream

Muğlalı Kadınlar Ata’sıyla Buluştu


07.11.2018

Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e daha önce hiç gitmemiş 275’i kadın ve 45’i engelli vatandaş olmak üzere toplam 320 kişiyi Ata’sıyla buluşturdu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri kapsamında il genelinde daha önce Anıtkabir’e gitmemiş 275 kadın ve 45 engelli vatandaşı “Muğlalı Kadınlar Ata’sıyla Buluşuyor”  adı altında 7 otobüsle Anıtkabir’e gönderdi. Kurulduğu günden bugüne Muğla’nın 13 ilçesi ve farklı mahallelerinden 788 kişi Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Anıtkabir ziyaretine katıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi ayrıca Çanakkale ve Kıbrıs Gazileri için Kıbrıs gezisi düzenleyerek vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihsel sürecinin dönüm noktalarını yerinde yaşamalarını sağlıyor.

“Atam yokluk içinde, Hür bir millet yarattın”

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Muğlalı Kadınlar Ata’sıyla Buluşuyor” etkinliğinde Aslanlı Yol’da yürüyen, Atatürk’ün mozolesine çelenk sunan, Ata’sının huzuruna ilk defa çıkan Muğlalı kadınların çok heyecanlı oldukları görüldü. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Anıtkabir ziyareti etkinliğinde 80 yaşında hayatında ilk defa Ata’sıyla kavuştuğunu söyleyen ziyaretçinin yanı sıra, ülkemizin ne zorluklarla kazanılmış olduğunu buraya gelince bir kez daha anladık, bunların farkında olmayanları görünce çok üzülüyorum, Atatürk gibi bir liderimizin olması onur ve gurur verici, Onun sayesinde cennet gibi bir vatanda özgürce yaşıyoruz. Bazen çıkıp haykırmak istiyorum, ne olduğunuzu bilin, nereden geldiğinizi unutmayın demek isterdim diyen Muğlalı kadınlar vardı. Muğlalı kadınlardan biri de Atam şiirini yıllar sonra tekrar okudu. “Cephelerde bir erdin, Kendini yurda verdin. Yurt için ulus için, Kahramanca direndin, Karlar içinde yattın, Yurttan düşmanı attın, Atam yokluk içinde, Hür bir millet yarattın.”

Başkan Gürün; “Ata’mızın “Dünyada herşey kadınların eseridir” dediği gibi kadınlarımız O’nu günümüze ışık tutan fikirleri ile sonsuza dek yaşatacak.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80.yılında Muğla’nın Ata’sına sevgisini, bağlılığını, saygısını ve büyük özlemini Muğlalı kadınlarla Anıtkabir’e gönderdiklerini ve aralarında Atatürk’ü sadece tarih kitaplarından, televizyonlardan bilen, Ankara’ya, Anıtkabir’e ilk defa giden kadınların farklı duygu ve düşüncelerle Muğla’ya döndüklerini söyledi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün; “Kimisi 65 kimisi 80 yaşında elleri kınalı annelerimiz, kimisi ilkokuldan kimisi televizyonlardan kimisi de torunlarından Atatürk’ü biliyor, yaşıyor ve çok seviyor. Onun sayesinde bu güzel vatanda özgürce yaşadıklarını, seçme ve seçilme hakkını onun sayesinde kazandıklarını ve Atatürk’ün kendileri için Dünyada herşey kadının eseridir dediğini de biliyorlar. Belki de birçoğu şimdiye kadar gitmek istedikleri ama gidemedikleri, herşeylerini borçlu oldukları Ata’sını ziyaret etmek için onun ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e gittiler, Atamız’a saygı ve şükranlarını sunup onun manevi huzurunda dua ettiler. Farklı duygu ve düşüncelerle Muğlamıza döndüler. Orada gördüklerini, hissettiklerini, yaşadıklarını köylerinde, beldelerinde çocuklarına, torunlarına, ailelerine, komşularına anlatacaklar. Günümüzde farklı bir Atatürk algısı yaratılmak istense de, Ata’mızın ismi sokaklardan, statlardan, havaalanlarından silinmek istense de Atatürk fikirleri, devrimleri ile Türk Milleti’nin kalbinden, gönlünden hiçbir zaman silinemez. Özellikle de Ata’mızın “Dünyada herşey kadınların eseridir” dediği gibi kadınlarımız O’nu günümüze ışık tutan fikirleri ile sonsuza dek yaşatacak.” dedi.