Live Stream

Muğla’da İdil Biret rüzgarı


09.08.2019


Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İdil Biret Müzik Festivali Menteşe İlçesi Prof. Dr. Şadan Gökovalı açık hava tiyatrosunda düzenlenen konser ile sona erdi. Başkan Gürün önümüzdeki yılda festivalin İdil Biret adına düzenleneceğini belirterek yine Biret’in sahne alacağı müjdesini verdi.

 Muğla Büyükşehir Belediyesinin 5-7-8 Ağustos tarihlerinde düzenlediği İdil Biret Müzik Festivali sona erdi. Marmaris İlçesi Amfi Tiyatroda iki gün devam eden festival Menteşe İlçesinde düzenlenen konserle sona erdi.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği konserde dünyaca ünlü piyanist İdil Biret konserin ardından yoğun alkış aldı. Alkış sonrası tekrar sahneye dönen İdil Biret son bir parça daha çalarak seyirciye veda etti. Biret’e konserde başarılı keman sanatçısı İrina Nikotina ve çelloda Julya Krepak eşlik etti. Konserin ardından Muğla Valisi Esengül Civelek ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün sanatçılara teşekkür çiçeği verdi.

İdil Biret Bir Cumhuriyet Projesi

Teşekkür çiçeğinin verilmesinin ardından konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “İdil Biret bir proje Cumhuriyet projesi. 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün özel olarak çıkardığı bir kanunla İdil Biret Kanunu olarak anılan ve ülkemizi dünyada en iyi klasik müzik yorumcusu olarak tanıtan ve ülkemizi ileri taşıyan çok değerli bir sanatçımız” dedi.

Başkan Gürün, önümüzdeki yıl düzenlenecek olan festivalin de İdil Biret adına düzenleneceği müjdesinin verirken “Gelecek yıl düzenleyeceğimiz müzik festivali de İdil Biret adına olacak ve tekrar İdil Hanımla beraber olacağız.   Sanat ve bilim bir kuşun kanatları gibidir. Bu iki özelliğe sahip çıkan toplumlar geleceğe mutlulukla ve başarıya taşınabilir. Dolayısıyla sanata sanatçıya daha çok değer vererek barış içinde sevgi içinde demokrasiyi en uç noktada yaşadığımız mutlu bir Türkiye’de yaşamak dileğiyle hepinize iyi akşamlar diliyorum” diye konuştu.