Live Stream

Muğla-Brüksel Bisiklet Turu Fotoğraflarda


23.12.2015

Muğla-Brüksel Bisiklet Turu Fotoğraf Sergisi, Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde vatandaşlarla buluştu.

Muğla’dan yola çıkan Muğla-Brüksel Bisiklet turuyla 13 ülkeyi geçerek 46 günde 2 bin 744 kilometre pedal çeviren sporcuların çektiği fotoğraflardan oluşan sergi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ın katılımlarıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde açıldı.Muğla Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği(ENVERÇEVKO) Başkanı Feridun Ekmekçi Now We Move hareketinin bir parçası olan NowWeBike’ın Avrupa’da fiziksel hareketsizliğe karşı oluşturulan bir farkındalık hareketi olduğunu, Muğla’dan Brüksel’e 4 bisikletli olarak yola çıkarak 2 bin 744 kilometre yolu 46 günde tamamladıklarını söyledi. Muğla-Brüksel Bisiklet turu sırasında 13 ülke geçtiklerini söyleyen Feridun Ekmekçi, kendilerine bu turda destek veren Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne, Muğla Valiliği’ne ilçe belediyelerine ve katkısı olan herkese teşekkür etti.“Muğla, Coğrafi Yapısı, Güzellikleri İle Bisiklet Sporuna Ev Sahipliği Yapabilir”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’dan yola çıkarak 46 günde 2 bin 744 kilometre mesafeyi aşarak Brüksel’e ulaşan bisikletçilerin Türkiye’de ve Avrupa’da bir farkındalık yarattığını, Muğla’nın da coğrafi yapısı ve güzellikleri ile bisiklet sporu için çok uygun olduğunu söyledi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Muğla’dan Brüksel’e yola çıkarken uğurladığımız sporcularımız 46 günde 13 ülke geçerek 2 bin 744 kilometre yolda pedal çevirdiler ve Muğlamıza döndüler. Avrupa’da farkındalık yaratmak için yapılan NowWeBike hareketine Muğla’dan sporcularımız katılarak Muğlamızda da bisiklet sporun yaygın olduğunu Avrupa’da gösterdiler. Muğla’nın Ula ilçesinde yediden yetmişe herkesin kullandığı yerleşmiş bir kültür olan bisiklet sporu için Muğla coğrafyası ve doğası çok uygun. Yüzde 68 orman varlığı, 110 antik kente sahip olan Muğlamızda bisiklet sporunu yaygınlaştırmak için çalışmalar yaptık ve yapıyoruz. Muğla’da üniversite ve merkez arasında başlattığımız kartlı bisiklet kiralama sistemi ile gençlerimizi bisiklet kullanmaya teşvik ettik. Muğla’da bisiklet derneğimizin ulusal ve uluslararası yapmış olduğu çalışmalar ile Muğla’da Bisiklet turu için önemli bir alan yaratabiliriz. Bu güzergahta kıyısal ve kırsal turizmi de içine alan yöresel kültürümüzü, kıyafetlerimizi, yemeklerimizi tura katılan yerli, yabancı misafirlerimize tanıtabiliriz. Bisikletçilerimizi bu anlamlı ve yararlı etkinlik için kutluyor, Muğlamızın tanıtımına yaptıkları katkıları için teşekkür ediyorum.” dedi.