Live Stream

Büyükşehir’den Üreticiler için Alternatif Gelir Kaynakları


31.05.2018

Muğla Büyükşehir Belediyesi yerli üreticiler için alternatif gelir kaynakları oluşturmaya devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, üreticilerin elinde kalan, pazar şartlarının olumsuzluğu sebebiyle tarlada kalmış sebze ve meyvelerin kurutularak hem raf ömürlerinin arttırılması hem de yüksek fiyatlarda pazarlanması amacıyla Fethiye Karaçulha Toptancı Hali içerisinde Meyve Sebze Kurutma Tesisi kuruldu.

 Yılın 12 ayı çalışabilen ve Muğla yöresinde yetiştirilen tarımsal ürünlerden katma değeri yüksek işlenmiş ürünler üretmeye yönelik kurulan Meyve-Sebze Kurutma Tesisi’nde, hammadde alımlarının alım garantili üretim şeklinde yapılması ve böylece yerel üreticilerin desteklenmesi planlanıyor.

Tesiste Aromatik ve Hayvansal Ürünler de kurutulabiliyor

8 saatlik vardiya için 2 bin kg/gün yaş ürünün işlenebildiği Meyve Sebze Kurutma Tesisi’nde 24 saatlik vardiya için ise 6 bin kg/gün yaş ürün işlenebiliyor. Pilot Proje olarak tasarlanan ve Fethiye Karaçulha Toptancı Hali içerisinde yer alan 300 m2’lik galeride kurulan tesiste her türlü yaş meyve ve sebze kurutma işleminin yanı sıra aromatik bitkiler ve hayvansal ürünlerin de kurutma işlemi yapılabiliyor.

Ürünler Hiçbir Katkı Maddesi Kullanılmadan Kurutuluyor

Tesis mal kabul, yıkama, seçme-ayıklama, dilimleme, kurutma fırını ve paketleme bölümlerinden oluşuyor. Üreticilerden gelen ürünler hijyenik şartlarda işlendikten sonra hiçbir katkı maddesi kullanılmadan kurutma işlemine tabi tutuluyor. Tesiste işlenen yaş meyve ve sebzeler çeşidine göre ve besin değerlerinin kaybolmaması amacıyla 70 dereceyi geçmeyen sıcaklıklarda 3 saat ile 12 saat arasında kurutuluyor.

Başkan Gürün Yeni Tesisi İnceledi

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma verdiği destek ve hizmetlerden olan Meyve ve Sebze Kurutma Tesisi’ni Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Atatürk’ün “Üreten Köylü Milletin Efendisidir” sözünden yola çıkarak Muğla’da tarıma yatırım yaptıklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün verimli ve bereketli topraklara sahip Muğla’da Büyükşehir, üretici işbirliği ile Muğla’yı kalkındıracaklarını belirtti.

Başkan Gürün; “Muğla’da Üreticilerimiz toprağını değil, ürünlerini satıyorlar”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Muğlamız turizm kenti olduğu kadar verimli toprakları, başat ürünleri ile Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden biri. Ülkemizde izlenen yanlış tarım politikaları nedeni ile son 16 yılda Türkiye’nin kırsal nüfusu 20 Milyondan 6 Milyona geriledi ve insanlarımız topraklarını satarak Büyükşehirlere göç etti. Muğlamızda Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma ayrı bir önem veriyor, üreticilerimize birçok alanda destek sağlıyoruz. ‘Toprağını Satma, ürününü sat’ sloganımız ile projeler üretiyor, üreticimizin tekrar milletin efendisi olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Toprak Sulama Suyu Laboratuvarı, Duyusal Analiz Laboratuvarı, Alım Garantili Çiçek Üretimi, yem bitkisi, fidan desteği, sulama kanalları, katma değeri yüksek ürünler trüf mantarı gibi üretim alanları, mera projesi gibi birçok yenilikçi projeden sonra meyve, sebze kurutma tesisimizi de hayata geçirdik. Muğla’nın ürettiği, üreticinin elinde kalan ürünler bu tesisimizde işlenerek yeni ürünler elde edilerek raf ömürleri uzatılacak ve üreticimiz kazanacak. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımıza hak ettikleri hizmetin en iyisini vermeye devam edeceğiz.”