Geri Haber Listesine Git

Büyükşehir Tarihin Tanıkları Anıt Ağaçlara Sahip ÇıkıyorMuğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ‘Tarihin Tanıkları-Anıt Ağaçlar’ projesi kapsamında Muğla İli sınırları içinde bulunan anıt ağaçların envanter çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Proje kapsamında öncelikli olarak tescilli 265 adet anıt ağaç ve 6 adet anıt ağaç topluluğu tek tek dolaşılarak yaş, çap, boy, bünye, yapısal özellikleri, hastalık-zararlı durumları uygun tekniklerle ölçülmekte ve GPS koordinatları alınan her ağaç Coğrafi Bilgi Sistemi’nde (CBS) kayıt altına alınıyor. Şu ana kadar yürütülen çalışmalarda 54 adet anıt ağaç ve 1 adet anıt ağaç topluluğunun ölçüm ve incelemeleri yapılmış olup 12 adet tescile aday anıt ağaç tespit edildi.

Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler ile ağaçların bakım, tedavi işlemleri yapılarak hasta ağaçlar eski sağlıklarına kavuşturulacak; çevre peyzajı yapılarak anıt ağaç ve çevresi görsel olarak düzenlenecektir. Alınan GPS verileri ile oluşturulacak olan yol haritaları, proje sonunda kurulacak olan web sitesi ve mobil uygulamaya aktarılarak ziyaretçilerin anıt ağaçları daha kolay ziyaret etmeleri sağlanacak.  Yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan ve geçmişten bize miras kalan anıt ağaçların gelecek nesillere daha güzel ve sağlıklı bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla sürdürülen bu proje sonunda ilimizdeki tüm anıt ağaçlar bir rehber kitapta toplanarak belgelenecek ve ayrıca oluşturulacak olan prestij kitap da tüm ulusal ve uluslararası önemli kütüphanelere gönderilecek.