Başkan Gürün’den Dünya İnsan Hakları Günü’nde Anlamlı Mesaj


09.12.2016Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’ndan büyük kayıplarla çıkmış devletlerin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 10 Aralık 1948 tarihinde imzaladıkları İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’yle temel hak ve özgürlükler konusunda önemli bir adım attıklarını söyledi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtta Barış Dünya’da Barış sözünün temel alarak herkesin eşit haklara sahip, ötekileştirilmeden, huzurla yaşamanı sürdürmesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “1948 yılında birçok dünya devletinin aynı masa etrafında toplanmasının, İnsan Hakları Evrensel bildirisine imza atmasının sebebi kıtaları, coğrafyaları, dilleri farklı olsa da yaşanan savaşların, çekilen acıların ortak olmasıdır. Dünyada ve ülkemizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Yurtta Barış Dünya’da Barış sözünü temel almalı, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin korunmasını, herkesin eşit haklara sahip olmasını sağlamalıyız. Ülkemizde ne yazık ki insanların doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlükler, düşünce ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü konularında sıkıntılar yaşanmakta, vatandaşlarımız görüşleri, inançları konularında ötekileştirilmektedir. Dünya İnsan Hakları Günü’nde bütün insanların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyulduğu, hiç kimsenin ötekileştirilmediği, hukukun üstün kılındığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün var olduğu, kalıcı barışların sağlandığı bir dünya diliyorum.” dedi.