Başkan Gürün İnşaatı Tamamlanan Geçici Hayvan Barınağı’nı İnceledi


21.06.2018

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 Milyon 912 Bin 405 TL’ye mal edilerek Türkiye’nin sayılı barınaklarından birisi olan Geçiçi Hayvan Bakımevi’nin inşaatı tamamlandı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Büyükşehir Belediyesi tarafından 40 dönüm arazi üzerine kurulan ve kısa süre içerisinde açılışı yapılacak olan sokak hayvanları için modern, tam donanımlı ve doğal yaşam alanlı Geçici Hayvan Bakımevi’nde incelemelerde bulundu.

Muğla’ya bugüne kadar 951 Milyon TL yatırım yapan ve bu rakamla Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurum olan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe ilçesi Akçaova-Yeşilyurt Mahalleleri yolu üzerinde yaklaşık 37.349 m2 alan arazi üzerine inşa edilen ve Türkiye’nin sayılı barınaklarından birisi olan Geçici Hayvan Bakımevi’nin inşaatını tamamladı.

Kısa bir süre sonra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün ev sahipliğinde açılışı yapılacak olan ve 2 Milyon 912 Bin 405 TL’ye mal olan Hayvan Bakımevinde ilk kabul ünitesi, yavrulu anne bakım ünitesi, karantina ünitesi, muayene ünitesi, ameliyathane ünitesi, müşahede ünitesi, kedi üniteleri, açık-kapalı kafesler ve doğal yaşam park alanları bulunuyor.

İlçe Belediyelerinin Yapamadığı Üst Operasyonlarda Geçici Hayvan Bakımevi Hizmet Verecek

Muğla’da sokak hayvanlarının bakımının her evresi düşünülerek planlanan barınakta ilçe belediyeleri tarafından geçici hayvan bakım evine ulaştırılan hayvanların rehabilitasyonları yapılacak ve 5199 yasa gereği alındıkları ortama bırakılmak üzere tekrar ilçe belediyesi yetkililerine teslim edilecek. Bu sayede geçici hayvan bakım evi olmayan ilçelerimiz, bakım evi oluşturana kadar ki süreçte, sokak hayvanlarının rehabilitasyonları için Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’ya kazandıracağı tesisinden faydalanabilecekler. Ayrıca ilçe belediyelerinin yapamadığı üst operasyonlarda da tam donanımlı geçici hayvan bakım evi hizmet verecek.

Bugüne Kadar 1446 Hayvan Sahiplendirildi

Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından barınağa getirilen sahipsiz hayvanların rutin muayeneleri yapıldıktan sonra sağlık durumlarına göre kafeslere alınarak tedavi süreci başlatılıyor. Belirli bir süreyle karantinada bekletilen sahipsiz hayvanlara kuduz aşıları yapıldıktan sonra üremenin kontrol altına alınabilmesi için veteriner hekimler tarafından kısırlaştırma ameliyatı yapılıyor. Ayrıca hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklar ve paraziter etkenlerin vatandaşların sağlığını olumsuz etkilememesi için, barınağa gelen sahipsiz hayvanların tamamına iç ve dış parazit enfeksiyonları yapılıyor. Böylece doğal yaşama bırakılan küpeli hayvanların hem kendisi hem de çevresine sağlıklı bir yaşam sunularak sağlıklı yaşam alanları oluşturulur. Hayvan Bakımevi’nde kısırlaştırılan ve hastalıklardan arındırılan hayvanlar, isteyen vatandaşlara sahiplendiriliyor. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından 1446 hayvan sahiplendirilerek yeni ailelerine kavuştu. Sahiplendirilmeyen hayvanlar ise 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümleri gereğince alındıkları ortama tekrar bırakılıyor.