Başkan Gürün Ankara’da Kırsal Kalkınma ve Atölye Muğla Bir’i Anlattı


27.10.2017

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Ankara’da TMMOB Şehir Plancıları Odası, ODTÜ ve TED Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Geçmiş, Bugün, Gelecek Arasındaki Diyalog” temalı Koruma Sempozyumu’nda Muğla’yı anlattı.

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Prof. Dr. Gönül Tankut anısına TED Üniversitesinde düzenlenen Koruma; Geçmiş, Bugün ve Gelecek Arasında Diyalog temalı sempozyumda, koruma deneyimleri ve kırsal kalkınma modeli hakkında görüş ve deneyimlerini aktardı.  Eski Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte konuşmacı olarak katıldığı ‘Paydaşlar Arası Diyalog’ oturumunda,  Atölye Muğla Bir, 13 ilçede düzenlenen kamplar ve girişimciler ile gönüllüleri buluşturarak üretime olumlu etkiler yaratacak kırsal kalkınma yaklaşımını, öğrenciler ve akademisyenler ile paylaştı. Başkan Gürün sempozyumda Atölye Muğla Bir'in yaz boyunca Muğla’nın 13 ilçesinde düzenlediği 65 günlük kamp sürecinde çeşitli şehirlerden ve meslek gruplarından 300'e yakın katılımcının 13 başlıkta geliştirdiği projelerden örnekler verdi.

 

“Kırsalda Kalkınan ve Toprağını Satmayan Yetiştirdiği ürününü Satan Muğla Yaratmaya Çalışıyoruz”

Alım garantili süs bitkisi projesi, tanıtımı ve kooperatif markalaşma modeli, süt ürünleri merkezi, Muğla'nın yerel lezzetlerinin çeşitlenmesi ve markalaşması, köylerde üretilen yerel gıdaların marinalarda satışı modeli, hemşehrilik bilinci, yeşil yolculuk rotalarının köylerle entegrasyonu, bal üretimi ve arıcılık, antik kentler için oyun tasarımı gibi konularda üretilen fikirleri aktaran Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün, Muğla'da yaşamaya karar veren ve kırsal kalkınma hareketine katkı sağlayan girişimciler ile bu hayali kuran gençler arasında etkileşim ortamları kurulması gerektiğini belirtti.

 

Atölye Muğla Bir'in çalışmaları ile hedefledikleri kırsal kalkınma yaklaşımının, 'Toprağını satma, ürününü sat' fikrini benimsetmek ve yerelde uygulamaya geçirmek olduğunu, geniş bir coğrafyada, kültürel habitatı dikkate alarak, doğal, kültürel, tarihi ve üretim mirasını koruyarak kalkınmayı amaçladıklarını söyleyen Başkan Gürün katılımcıları, Atölye Muğla Bir Hemşehri Birliği'ne üye olarak (muglabir.com) birlikte üreten hemşehrimiz olmaya ve kırsal kalkınma hareketinin parçası olmaya davet etti.